Організація туристичного бізнесу. Ліцензія на туроператорську діяльність

На сьогоднішній день в Україні галузь туризму є одним з економічно вигідних напрямків, створеним для надання попередньо розробленого комплексу послуг з організації  відпочинку. Сюди можуть входити і послуги з перевезення, і з розміщення, а також інші туристичні послуги. Безумовно, можна організувати відпочинок самостійно, купивши  квитки, забронювавши місця в готелі, визначити маршрут, зручний для відвідування об'єктів культури та розваг, а можна доручити всі турботи, пов'язані з організацією відпочинку,  туристичній компанії. Специфічною особливістю туристичної діяльності є те, що клієнт сам йде за туристичним продуктом. Він не може попередньо бути ознайомлений з якістю  послуг і лише в процесі споживання робить висновок про їх якість. Діяльність туристичних компаній здійснюється на підставі Закону України «Про туризм», Ліцензійних умов  провадження діяльності туроператора або турагента.

Стаття 4 Закону України «Про туризм» встановлює, що організаційними формами туризму можуть бути як міжнародний, так і внутрішній туризм. Під міжнародним туризмом  мається на увазі такий напрямок як в'їзний туризм - подорожі по території України осіб, які постійно не проживають на її території, а так само напрям з виїзного туризму - тут мова  про громадян України та осіб, які постійно проживають на її території, які вирушають відпочивати за кордон. Під внутрішнім туризмом розуміють подорожі в межах території  України українських громадян та осіб, які постійно проживають на її території.

Одним з найбільш поширених напрямів в організації туристичного бізнесу є міжнародний туризм. Суб'єкти, які вирішили займатися реалізацією туристичних послуг, мають бути  зареєстровані відповідно до законодавства. З усіх існуючих організаційно-правових форм для здійснення туристичної діяльності найбільш прийнятною є ТОВ.

Важливий факт: туроператорська діяльність виняткова за своїм характером. Туроператор не має права вести інші види господарської діяльності, за винятком тих, що визначені  Законом України "Про туризм" та відповідними Ліцензійними умовами. Це положення обов'язково відображається в установчих документах.

На момент реєстрації необхідно визначитися з керівником туристичної фірми, кваліфікація якого повинна відповідати Ліцензійним умовам, а це - вища освіта зі стажем роботи на туристичній спеціальності (організація іноземного, внутрішнього туризму, екскурсій) щонайменше 3 роки. У штаті туристичного оператора необхідна наявність не менше 50%  фахівців з вищою освітою за фахом у галузі туризму.

У відповідності зі Статтею 17 Закону України «Про туризм» туроператорська діяльність підлягає обов'язковому ліцензуванню. Оформивши ліцензію, туроператор наділяється  виключним правом надавати послуги оформлення документів, необхідних, щоб виїхати за кордон України. Без наявності відповідної ліцензії ніхто з суб'єктів господарської  діяльності не має права називати себе «туроператором». До фінансового забезпечення туроператора вимоги наступного характеру - воно має бути не менше еквівалента 20 000  євро. Ліцензійними умовами також висувається ряд вимог щодо складання договорів. У Статье18 Закону України «Про туризм» наведено перелік товарів, робіт і послуг у сфері  туристичної діяльності, що підлягають сертифікації та обумовлено, що даний порядок сертифікації встановлюється Кабміном. Разом з цим також потрібно страхувати туристів  (медична страховка і від нещасного випадку). Це суб'єкти туристичної діяльності забезпечують шляхом підписання угоди зі страховою компанією, від імені та за дорученням якої  вони в даному випадку діють. У договорі страхування має бути передбачено надання мед. допомоги туристу з наступним відшкодуванням витрат, понесених ним при настанні  страхового випадку саме на території країни тимчасового перебування.

Положення, перераховані вище, не є вичерпними для організації підприємницької діяльності у сфері туризму. Необхідно згадати про офісне приміщення, при вході в яке має бути  вивіска з логотипом компанії, режимом роботи, а на видному для туриста місці необхідно розмістити копію ліцензії, виписку з ЄДР, копію довідки з банку, інформацію про  керівництво та ін.

Відзначимо і вимоги до кваліфікації керівника туроператора. Це може бути закінчення спеціалізованих курсів в тих організаціях, які отримали ліцензію на освітню діяльність, так  само як і отримання базової вищої освіти за спеціальністю «менеджер туризму» або проходження бізнес-практикуму «Організація туристичного бізнесу», а також іншого курсу,  безпосередньо пов'язаного з туристичною галуззю.

Юридична компанія "Lion's Mark" надасть кваліфіковану консультацію і вирішить Ваші питання щодо процедури оформлення ліцензії, підготовки документів до Державної служби  туризму і курортів.


Top